Kalıp Vitrini Wiki, Kendin Yap Tüyoları

Döküm Ürünlerde Satış Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Döküm Ürünlerde Fiyat Belirleme

Döküm ürünlerin satış fiyatı belirlenirken birçok faktör göz önüne alınır ve bu faktörler şirketin maliyet yapısı, pazar koşulları, talep ve arz durumu gibi birçok etkene bağlı olarak değişebilir. Ancak genel olarak aşağıdaki faktörler döküm ürünlerde satış fiyatını etkileyebilir:

 1. Üretim Maliyetleri: Ürünün üretimi için gerekli olan malzeme maliyetleri, işçilik maliyetleri, enerji maliyetleri gibi faktörlerin toplamı üretim maliyetini oluşturur. Bu maliyetler, ürünün fiyatlandırılmasında temel bir rol oynar. Ham madde, su, elektrik, emek, harcanan zaman gibi tüm unsurlar maliyettir.
 2. Teknoloji ve Ekipman: Kullandığınız teknoloji ve ekipman, üretim sürecinizi etkiler. Daha modern ve verimli ekipmanlar kullanmak, üretim maliyetlerini düşürebilir ve rekabet avantajı sağlayabilir. kullandığınız silikon kalıpların kalitesi ve fiyatı, kullandığınız boya vb. malzemelerin fiyatı önemli maliyet unsurudur.
 3. İşçilik Maliyetleri: İşçilik maliyetleri, üretim sürecinde çalışan personelin maaşları ve yan hakları gibi unsurları içerir. İşçilik maliyetleri genellikle ürün fiyatına yansıtılır. Birçok kişinin pek önemsemediği ancak ciddi önem arz ettiği maliyet konusu da işçiliktir. Harcadığınız emek ve süre ciddi maliyet hususudur. Bu yüzden bizzat kendiniz bile tek üretim yapsanız mutlaka harcadığınız emek ve zamanın ekonomik bir karşılığı olmalıdır. Bu, sizin kar oranınızdan ayrı ek maliyet olarak hesaplanmalıdır.
 4. Pazar Araştırması: Pazar araştırması, benzer ürünlerin fiyatlarını ve pazar taleplerini anlamanıza yardımcı olabilir. Rekabeti ve talep durumunu değerlendirmek, uygun bir fiyat belirlemede önemlidir. Satışa sunulan platformdaki genel fiyatları dikkate almalısınız. Örneğin Trendyol’daki fiyatlar ile Dolap uygulamasındaki veya Kalıp Vitrini gibi platformlardaki fiyatlar bir değildir. Bu hususu dikkate almalısınız.
 5. Kar Marjı: Şirketinizin belirlediği kar marjı da fiyatlandırmada etkilidir. Belirli bir kar marjı hedeflenir ve bu, maliyetlere eklenir. Kar marjı maliyetlerin üzerinde tutulur. Yüzde kar kar eklemem gerekiyor diye soruyorsanız aylık genel sabit giderlerinizi ay bazlı satış ve ciroya oranla belirleyebilirsiniz. Bir örnekle açıklayalım. Aylık toplam vergiler dahil giderimiz 50.000 TL olsun. Dolayısıyla bizim bir ay içerisindeki satış oranımızdan elde edeceğimiz ciro en az 60.000 olmalıdır. Bu hususta ise 20 ürün satınca bu ciroyu elde ettiğimizi varsayalım. Bu durumda 60.000’i 20’e bölünce en az belirlememiz gereken kar oranı ortaya çıkacaktır. Bunun üzerinde kar koymalısınız.
 6. Kalite ve Marka Değeri: Ürünlerin kalitesi ve marka değeri de fiyatı etkileyen faktörlerdir. Yüksek kaliteli ürünler genellikle daha yüksek fiyatlarla satılabilir. Henüz yeni başlayan biri ile marka oluşturmayan veya oluşturan arasında fiyat belirlemede kuşkusuz fark olacaktır. Bireysel üreten birinin dekoratif obje fiyatı ile Kalıp Vitrini gibi markaların ürettiği dekoratif ürün fiyatı marka değerine göre aynı olmayacaktır.
 7. Dağıtım Maliyetleri: Ürünlerinizi müşterilere ulaştırmak için harcanan lojistik ve dağıtım maliyetleri de fiyatı etkiler. Kargo ücreti müşteri öder anlayışını bir kenara bırakmalısınız. Kargo iade gelebilir, kargoda hasar görebilir veya belli tutar üzerinde kargo ücretsiz vermek durumunda kalabilirsiniz. İşte tüm bu hususları göz önünde bulundurmalı ve ona göre fiyat belirlemelisiniz
 8. Müşteri Talepleri: Müşteri talepleri ve beklentileri de fiyat belirlemede önemli bir faktördür. Belirli bir müşteri segmentine hitap ediyorsanız, bu segmentin bütçe ve tercihleri doğrultusunda fiyatları belirleyebilirsiniz.

Döküm ürünlerde satış fiyatını belirlerken, yukarıdaki faktörleri dikkate alarak bir denge sağlamak önemlidir. Rekabetçi bir fiyatla kaliteli bir ürün sunmak, müşteri memnuniyetini artırabilir ve uzun vadeli başarı için temel oluşturabilir.

Kalıp Vitrini Döküm Ürünlerde Satış Fiyatı Belirlenmesi

Kalıp Vitrini olarak dekoratif ürünlerde piyasa koşullarına göre uygun fiyat konseptini benimsiyoruz. Gerek atölyemizde, gerek bizim için evden üretim yapan kişilere kazanç sağlatmayı ve bu kapsamda markamızı da korumayı amaçlıyoruz. Fiyatlarımızın bu kaliteye rağmen uygun olmasının temel nedeni ise ham madde ve üretim sürecinin birçoğunu kendimizin yapmasıdır. Ayrıca Kalıplardan elde ettiğimiz kar oranıyla dekoratif ürün talep edenlere birçok ham madde ve maliyet konusunda katkı sunuyoruz. Bu da fiyatlarımızın daha uygun olmasını sağlıyor.

Melek Kanadı İçine Bebek Biblo

Neden Kalıp Vitrini Markası

 1. Hedef kitlemizi iyi tanıyoruz. Hangi tür ürün talep ettiklerini biliyor ve ona uygun üretim yapıyoruz. Ev dekorasyonu, hediyelik ürün ve özel etkinlikler için tasarım seçenekleri sunuyoruz.
 2. Marka konseptimizi oluşturuyoruz. Markamızın temel değerleri ve özelliği çerçevesinde üretim yapıyoruz. Bu konseptin dışına çıkmamaya özen gösteriyoruz. Örneğin bizden demir-metal yapılı saksı alamazsınız. 🙂 Kendi üretimimiz olan Kalıp Vitrini marka taş tozu ile ürünlerimizi üretiyoruz.
 3. Ürün çeşitliliğimizi artıyor ve kalitemizi her geçen gün yükseltiyoruz. Çok daha fazla model, çeşit sunmaya ve hepsinde en üst düzey kaliteyi yakalamaya çalışıyoruz. Daha sağlam, daha dayanıklı ve kaliteli ürün üretmek için AR-Ge çalışmaları yapıyoruz.
 4. Çevrim içi satış olanağı, çeşitli kargo seçenekleriyle teslimat imkanı ve çoklu ödeme yöntemleriyle alışveriş olanağı sunuyoruz. Dilediğiniz yöntemle ödeme yapabilir, istediğiniz kargo firmasıyla gönderim başlatabilirsiniz. Ayrıca sadece kendi web sitemiz üzerinden değil, aynı zamanda Trendyol, N11, Pazarama, Azall, AllesGo, PTT AVM, Amazon, Etsy, Dolap, Gardrops gibi daha birçok platformda da satışımızı sürdürüyoruz.
 5. Pazarlama ve tanıtım konusunda her alana yayılmacı, özendirici değil, gerçekten hizmetimizden ve ürünlerimizden memnun kalan kişilerin önerileri doğrultusunda tanınmayı tanıtım stratejisi olarak benimsiyoruz. Blog ve diğer alanlarda ürünlerimizin öyküsünü sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz. Ürünlerimizi birçok sosyal medya ağında sergileyerek fikir edinmenize yardımcı olmak istiyoruz.
 6. Müşteri görüş, öneri, şikayet ve geri bildirimlerini önemsiyoruz. Bunun için özel ekibimiz mevcut. Önerilerinizi en kısa sürede değerlendirip hayata geçirmeye çalışıyoruz.
 7. Fiyatlandırma stratejimizi siz değerli müşterilerimizin alım gücüne uygun olabilecek düzeyde en alt seviyede tutmaya çalışıyoruz.
 8. Sürdürülebilir, kaliteli, doğal ve yerli üretim ilkesini benimsiyoruz. İstihdama ek katkı sağlamak için yatırımlarımızı akıllıca yapıyoruz.

Bu ve daha birçok sebep sayesinde bizden alışveriş yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir